New York University Skip to Content Skip to Search Skip to Navigation Skip to Sub Navigation
Sign in with:

NYU Alumni Association Awards Past Recipients

Eugene J. Keogh Award for Distinguished Public Service

Presented to a respected and distinguished public figure of recognized stature or identity who has clearly demonstrated a record of outstanding public service in his or her professional, vocational, social, and cultural endeavors, and who, by receiving this award, brings honor to the University.

2015
Carmen Guillén Fariña (STEINHARDT ’65)
Ruth Gruber (WSC ’30)

2014
Edith S. Windsor (GSAS ’57)

2013
The Honorable Raymond J. Lohier (LAW ’91)

2012
Alan Greenspan (STERN ’48, ’77, GSAS ’50)

2011
Kenneth R. Feinberg (LAW ’70)

2009
Inonge Mbikusita-Lewanika (STEINHARDT ’80)

2008
Jonathan Lippman (WSC ’65, LAW ’68)

2007
Christopher H. Shays (STERN ’74, WAG ’78)

2006
The Honorable Carol Bellamy (LAW ’68) 

2005
Dr. Dorothy I. Height (STEINHARDT ’33, ’35, HON ’75) 

2004
The Honorable Dennis Jacobs (GSAS ’65, LAW ’73) 

2003
Raymond W. Kelly (LAW ’74)

2002
Charles B. Rangel (STERN ’57)

2001
The awards ceremony was rescheduled for spring 2002.

2000
Betty Weinberg Ellerin (WSC ’50, LAW ’52)

1999
Louis J. Freeh (LAW ’84)

1998
Rudolph W. Giuliani (LAW ’68)

1997
Norman Goodman (ARTS ’47, LAW ’50)

1996
Max M. Kampelman (ARTS ’40, LAW ’45)

1995
Fernando J. Ferrer (ARTS ’72)

1994
Lewis Rudin (STERN ’49)

1993
Judith Smith Kaye (LAW ’62)

1992
John Brademas

1991
Laura Novoa de Anriquez (LAW ’59)

1990
Preston Robert Tisch
Robert B. McKay, Posthumous

1989
J. William Middendorf II (STERN ’54)

1988
Edward I. Koch (LAW’48)

1987
John S. R. Shad (LAW ’59)

Distinguished Alumni Award

Presented to a respected and distinguished graduate of any school, college, or division of NYU who has demonstrated extraordinary achievement and/or service in his or her professional, vocational, social, and cultural endeavors, and who deserves acknowledgement as embodying the spirit of distinction that brings pride to the University.

2014-15
Ted Allen (GSAS ’90)
Martin Cohen (STERN ’76) 

2013–14
Winston W. Ma (LAW ’98)
Rachel A. Robinson (NUR ’61, HON ’96)

2012–13

Charlotte K. Frank (STEINHARDT ’00)
Jane L. Rosenthal (GAL ’77)

2011–12
Daniel Barry (GSAS ’83)
Vasiliki Karlis (DEN ’92)

2010–11
Lonnie R. Bristow (MED ’57)
Jill Claster (WSC ’52, GSAS’54)

2009
Maria Bartiromo (WSC '89)
Abraham H. Foxman (LAW '65)

2007-08
Richard Cash (MED ’66)
Patti Scialfa (GAL ’75)
Charles Simic (WSC '67)

2006-07
Kathleen A. Corbet (Stern '89)
Allen S. Keller (MED '88)
Eduardo J. Martí (WSC ’64, '66, GSAS ’71)

2005-06
Lee Archer, Jr. (GSAS '56)
Roscoe C. Brown, Jr (STEINHARDT ’49, ’51)
Harry T. Stewart, Jr. (TANDON ’63)
Carole Bayer Sager (STEINHARDT ’65)

2004-05
Abraham Lackman (WSC ’71)
Marvin Leffler (STERN ’42, ’51)
Ray Suarez (WSC ’78)

2003-04
Ismail Merchant (STERN ’60)
Lee M.E. Morin (GSAS ’78, ’82, MED ’81)

2002-03
Philip Coltoff (SSSW ’64)
Eric Kandel (MED ’56)
Stanley Kasten (WSC '73)

2000-02 (The 2001 honorees received their awards in 2002)
Alec Baldwin (TSOA ’94)
Joyce Frances Brown (STEINHARDT ’71, ’80)
Ruth Gruber (WSC ’30)

1999-2000
Jerome M. Hauer (GAL ’75)
Martha Craven Nussbaum (WSC ’69)

1998-99
Clive J. Davis (WSC ’53)
Rita E. Hauser (LAW ’59) 
Yale J. Kamisar (ARTS ’50)
Robert S. Ledley (DEN ’48)

1997-98
Philippe de Montebello (GSAS ’76)
David S. Loeb (STERN ’51)
Cynthia Ozick (WSC ’49)
Peter Westbrook (STERN ’75)

1996-97
Jerry L. Cohen (STERN ’53, ’59)
*Scott Elliott (GAL ’93)
Henry A. Grunwald (WSC ’44)
Dinshaw J. Patel (GSAS ’68)
*Louis K. Salkind (GSAS ’90)

1995-96
Judy Blume (STEINHARDT ’61)
Ang Lee (TSOA ’84)
*Michael A. Waldman (LAW ’87)

1994-95
*Marcia Gay Harden (TSOA '88)
Cathy E. Minehan (STERN '77)
Sheila G. Lukins (STEINHARDT ’70)
Thomas E. Sanders (STERN '60)

1993-94
*Mark H. Brooks (STERN '92)
Betty Comden (STEINHARDT ’37)
John Alexander Simpson (GSAS ’42, ’43)
*Harriet Skye (GAL ’93)
*Tabitha Soren (WSC '89)
*Yale Strom (GAL ’84)
Melvyn I. Weiss (LAW ’59)

1992-93
*Susan Cartsonis (TSOA '84)
*Tony Kushner (TSOA '84)
Alan Menken (ARTS '72)
*Tamar Schlick (GSAS ’85, ’87)
LeRoy T. Walker (STEINHARDT ’57)

1991-92
*Ellen D. Baer (STEINHARDT ’73, ’82)
*Luis R. Cancel (STEINHARDT '87)
Edward G. Kaufman (DEN '43)
Susan Seidelman (TSOA '76)
Paul J. Tagliabue (LAW '65)

1990-91
Carl P. Carlucci (WAG ’86)
Catherine Cowell (STEINHARDT ’83)
Henry Kaufman (ARTS ’48, STERN '58)
Racquel Z. LeGeros (GSAS ’57, ’67)
Walter F. Loeb (WSC ’49)
*George C. Wolfe (TSOA ’84)

1989-90
Donald Forman (STERN ’48, LAW ’56)
*Julie Kazimiroff (DEN ’80, GSAS ’87)
Wayne Shorter (STEINHARDT ’56)
Dorothy Strickland (STEINHARDT ’58, ’71)
*Nancy Uscher (STEINHARDT ’80)

1988-89
*Pamela J. Maraldo (STEINHARDT ’75 ’86)
Avram Robert Westin (ARTS ’49)

1987-88
Frances Berko (STEINHARDT ’46)
Alan Greenspan (STERN ’48, ’77, GSAS ’50)
*Spike Lee (TSOA ’82)

1986-87
*Robert M. Hayes (LAW ’77)
Milton Babbitt (WSC ’35)
Robert Packwood (LAW ’57)
Oliver Stone (TSOA ’71)

* Distinguished Recent Alumnus/a Award, discontinued in 1997-98.

Distinguished Young Alumni Award

The Distinguished Young Alumnus award is presented to an outstanding graduate of any school, college, or division of NYU who is under the age of 35. This alumnus/a has demonstrated sustained excellence in his or her professional, vocational, social, and cultural endeavors, and who deserves acknowledgement as embodying the spirit of distinction that brings pride to the University.

2014-15
Cristi Marie Hegranes (GSAS ’05) 

2013–14
Chris Harrison (CAS ’05, CIMS '06)

2012–13

Lauren A. Burke (LAW '09)

2011–12
Jacqueline Murekatete (CAS '07)

2010–11
Melissa Kushner (WAG '06)

2009
Kelly Kennedy Mack (STERN '02)

Alumni Meritorious Service

Presented to a respected and distinguished graduate of any school, college, or division of NYU who has demonstrated extraordinary service and continuing devotion to his or her alma mater and who embodies the University motto: Persevere and Excel.This award is presented during the NYU Alumni Association’s Annual Meeting, which is held at the end of each academic year.

Living Recipients in Alphabetical Order as of October 2014

A
1990 Jack I. Appel (WSC ’51)

B
2010 Craig Behrenfeld (LAW ’91)
2010 Evelyn Berezin (WSC ’46)
1983 Frances K. Barasch (GSAS ’64)
1994 Marvin Barasch (STERN '47)
1981 Roger K. Baumberger (STERN ’64)
1989 A. Milton Bell (WSC ’47, DEN ’51)
1993 Bruce Berger (STERN ’66)
2001-02 Mary Tanaskovic Bitting (STERN ’68, ’71)
1988 Edward E. Blakeslee (LAW ’47)
1988 Herman L. Bosboom (DEN ’44)
1941 Martha K. Bosshart (STEINHARDT ’28, ’31)
1966 Leo Botwinick (DEN ’43)
1992 Jane Eisner Bram (WSC ’58, SSW ’79)
1999 Kevin R. Brine (STERN ’81)
2006 Daniel J. Brodsky (WAG ’70)

C
2011 John A. Calvo (STERN '91, LAW ’95)
2004 Evan R. Chesler (ARTS ’70, LAW ’75)
1998 William A. Cook (SSW ’71)
2012 David M. Costabile (TSOA ’95)
1984 John J. Creedon (STERN ’52, LAW ’55)

D
2003 Florence A. Davis (LAW ’79)
1996 E. Jon de Revere (ARTS ’60)
2003 Andre De Shields (GAL ’91)
2013 Gale Drukier (STEINHARDT ’72)

E
1994 Betty W. Ellerin (WSC ’50, LAW ’52)
2000 Seymour Evans (WSC ’49, DEN ’53)

F
1997 Mary Farrell (STERN ’76)
1973 Eugene J. T. Flanagan (STERN ’57,  LAW ’60)
1978 Donald T. Fox (LAW ’56)

G
1994 Anthony A. Ginsberg (GSAS ’73)
1998 Stephen Golden (GAL ’90)
1987 Cathy Goldsmith (STEINHARDT ’68, ’71, ’74)
1989 Norman Goodman (ARTS ’47, LAW ’50)
1992 Arnold L. Goren (STEINHARDT ’47, ’48)
1999 Susan Goren (ARTS ’75)
2008 Jeffrey S. Gould (WSC ’79)
1991 Meryl R. Grayer (STEINHARDT ’48, ’49)
1977 Howard L. Greenberger (LAW ’54)
1994 Carl W. Greene (STERN ’60)
1967 Leonard J. Greenthal (STERN ’32, ’35)

H
2013 Judith Haber (NUR ’67, ’84)
1984 Philip M. Hahn (STERN ’59)
1978 Joseph W. Handelman (STERN ’64)
1985 Arthur W. Harrigan (STERN ’42, ’48)
2006 H. Dale Hemmerdinger (WSC ’67)
1996 Jonathan M. Herman (ARTS ’69, LAW ’73)
1988 Alfred H. Horowitz (STERN ’51)
2008 Beverly Hyman (STEINHARDT ’80)

I
1977 Elizabeth Iannizzi (STEINHARDT ’52, ’67)


J
2014 Susan Jurevics (STERN ’96)

K
1975 Thomas J. Kane (ARTS '42)
1997 Lawrence I. Konstan (WSC ’63, GSAS ’70)
1996 Robert Kavesh (STERN ’49)
1993 Kathleen M. Kelly (STERN ’62)
1991 Myron Kove (ARTS ’56, LAW ’67)
1983 Thomas J. Kraner (WSC ’53, STERN ’56)
1973 I. Stanley Kriegel (STERN ’29)

L
1985 Vincent V. LaBruna (DEN ’58)
1989 Ira A. Laufer (WSC ’48, MED ’53)
1986 Frances H. Lee (GSAS ’62)
1990 Jeffrey G. Leeds (ARTS ’68, DEN ’72)
1970 Marvin Leffler (STERN ’42, ’51)
1969 John H. Leonard (STERN ’42, ’51)
1993 Laurence M. Lerner (ARTS ’61)
1976 Martin Lipton (LAW ’55)

M
2011 Steven S. Miller (LAW ’70)
2004 Joan Martens (STERN ’75)
1989 Anne L. Martin (STEINHARDT ’71)
1962 Madeline H. McWhinney (STERN ’47)
2012 E. O’Brien Murray (SPS ’01)

P
2007 Norma Z. Paige (WSC ’44, LAW ’46)
1987 Herbert M. Paul (STERN ’56, LAW ’61)
1995 Martin D. Payson (LAW ’61)
1979 Lester Pollack (LAW ’57)
1985 Joseph H. Press (WSC '37, MED ’41)

Q
1967 Ignatius N. Quartararo (DEN ’52)

R
1990 Lena Rettig (LAW ’60)
2001-02 Joseph A. Rice (TANDON ’52, GSAS ’68)
1981 Daniel D. Robinson (STERN '50)
1979 Norman Rogoff (DEN ’41)
1985 Arthur H. Rubin (STEINHARDT ’50)
1983 Audrey Schmidt Rubin (STEINHARDT ’54, GSAS ’61)
1969 Robert Rubinger (ARTS ’45)

S
2000 Jane Dresner Sadaka (STERN ’80)
2001-02 Gloria Samuels-Flood (SSW ’89)
1972 Alan A. Scheer (MED '46)
1985 Frederick C. Schult, Jr. (ARTS ’50, GSAS ’51)
1988 Alonzo H. Shockley, Jr. (STEINHARDT ’56)
2007 Karen Siff-Exkorn (GAL ’96)
1970 Larry A. Silverstein (ARTS ’52)
1986 David S. Slater (STEINHARDT ’51)
1968 Gloria Hirsch Soloff (STERN ’49) 
2005 Melvin A. Stein (STERN ’53)
1995 Leonard N. Stern (STERN ’57, ’59)
1980 Robert H. Stovall (STERN ’57)

T
1960 Nathan P. Tanners (DEN ’30)
1972 Henry A. Trow (DEN ’37)
1980 Martin Tucker (GSAS ’49, ’63)
2005 Stanley N. Turetzky (DEN ’62)

W
1989 Susan Tabor Wahman (ARTS ’61)
1965 Martin G. Waldman (WSC ’48, STEINHARDT ’51)
1981 Gerald S. Wank (WSC ’45, DEN ’49)
1974 Robert F. Wright (STERN ’51)
1991 Thomas H. Wysmuller (ARTS ’66)

President’s Alumni Achievement Award

From time to time, the President of the University bestows upon an outstanding alumnus/a the President’s Alumni Achievement Award in recognition of exemplary accomplishment in the professional sector, as well as for unwavering dedication and commitment to bettering the life of the University community.

When this award is presented, it is given during the NYU Alumni Association’s Annual Meeting, which is held at the end of each academic year.

2012
Matthew Sapolin (WSC '93, WAG ’96)

2006
Peter David Lax (WSC ’47, CIMS ’49)

2004
Calvin Ramsey (STERN '59)

1999
Raymond Lump (STEINHARDT '50)

The NYU Alumni Association (NYUAA) is the umbrella organization for all University alumni. Its purpose is to build and sustain a lifelong relationship between the University and its alumni.


Visit Our NYUAA Awards
FAQs Page

Please visit our NYUAA Awards FAQs page for answers to frequently asked questions.

Learn more


Submit a Nomination for an
NYUAA Award

If you would like to nominate someone for an NYUAA award, visit the nomination page and download the nomination form.

Learn more

NYU Footer

Unless otherwise noted, all content copyright New York University. All rights reserved.
Designed by The Office of Web Communications